
Na TUL nově dokážeme měřit jádra atomů a tím poznat struktury téměř jakéhokoliv materiálu. Umožňuje to nový spektrometr nukleární magnetické rezonance. Výjimečný přístroj, který zatím jinde v Libereckém kraji není, začal využívat univerzitní Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CXI).
Nukleární magnetická rezonance (NMR) umožní dosud nejpřesnější analýzu materiálů. Dokáže tak výrazně posunout univerzitní výzkumy. „Unikátnost přístroje spočívá v tom, že umožňuje analyzovat vzorky v pevné fázi. To znamená, že umíme změřit jakékoliv vzorky z pevných materiálů. Troufám si tvrdit, že takový přístroj v Libereckém kraji nikdo jiný nepoužívá. Přístrojů, které jsou pro kapalné vzorky, je v ČR obecně daleko více, než pro pevnou fázi. Náš přístroj bude ale ještě univerzálnější tím, že sondu na kapalné vzorky pořídíme časem také,“ řekl vedoucí oddělení nanochemie na CXI Michal Řezanka.
Teplota blízká absolutní nule
Přístroj s úsměvem přirovnává k obrovské termosce. A nemá na mysli jen tvar. Zařízení od japonské firmy JEOL ve svých útrobách mimo jiných komponentů ukrývá kryostat. Je plněný kapalným heliem, které vnitřek ochlazuje na teplotu blízkou absolutní nule, tedy –269 °C (4 K). Přibližně takový chlad panuje i v kosmickém prostoru. Aby nedocházelo k odparu drahého a vzácného hélia, ukrývá plášť ještě kapalný dusík. Díky tak hlubokému mrazu se speciální cívka elektromagnetu uvnitř přístroje stává supravodivou a dokáže generovat velmi silné magnetické pole.
V magnetickém poli jsou studované vzorky ozařovány krátkými radiovými pulsy a rotují pod tak zvaným magickým úhlem rychlostí až 20 tisíc otáček za vteřinu. Magnetek neboli spin jádra se točí kolem své osy ve frekvencích rádiových vln, které mohou výzkumníci definovat a „naladit“ si patřičné atomové jádro. Tady zase Michal Řezanka hovoří v nadsázce o velkém rádiu, které chodí „poslouchat“. Rezonující jádra ovlivněná svým chemickým okolím pak tvoří unikátní záznamy – spektra, ze kterých lze vyčíst, o jakou molekulu se jedná. „Každý atom má své lokální okolí a to ovlivňuje magnetické pole jednotlivých atomů a díky tomu jsme na frekvenční škále schopní rozlišit jednotlivé atomy. Z toho poznáme, jakou má látka strukturu nebo jaká látka ve směsi převažuje.“
Nukleární neznamená radioaktivní
Byť má analýza přívlastek „nukleární“, přístroj není radioaktivní. Slovo má původ v latinském „nucleus“ (jádro, semeno plodu) a v názvu je proto, že přístroj zkoumá jádra atomů.
V průmyslu se NMR používá k analýzám izotopického složení materiálů nebo ke srovnávání kvality výrobních šarží, například u léčiv. Přístroj dokáže rozlišit i polymorfní formy. Například založené na bázi uhlíku. Zjednodušeně řečeno, jestli má daný materiál atomové vazby měkké tuhy nebo tvrdého diamantu. „Přesné určení struktury je důležité u určování vlastností materiálů. My můžeme na základě struktury i predikovat vlastnosti, použití, popřípadě mechanické vlastnosti a pevnost těch materiálů. Když analyzujeme strukturu, můžete říci, co je zodpovědné za pevnost toho materiálu nebo v případě farmaceutických látek, co je nosičem léčivé části,“ vysvětlil Michal Řezanka.
V nejbližší době tým docenta Řezanky zaměří pozornost na analýzu struktury nanovláken, jejich funkcionalizace či analýzu jejich interakcí s dalšími látkami.
Přístroj je sice instalován na CXI, ale docent Řezanka má velký zájem jej zpřístupnit všem univerzitním pracovištím. Z toho důvodu je v přípravě přednáška, na níž budou zájemcům prezentovány možnosti zařízení. „Chceme pozvat kolegy z několika univerzitních pracovišť, o nichž jsme přesvědčení, že je bude NMR zajímat. Přístroj není zajímavý jen pro univerzitní ústav, ale může posunout univerzitu jako celek,“ zdůraznil Michal Řezanka.
Zařízení CXI pořídilo díky projektu Pro-NanoEnviCz II za necelých 7 milionů korun bez daně.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL
Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

Hráči Slovanu budou mít díky spolupráci s TUL a Hotboots nohy v teple
Fotbalisté Slovanu Liberec mohou jako první ligový celek využívat návleky s aktivním zahříváním a nanovrstvou od společnosti Hotboots, které byly vyvinuty na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Náhradníkům...
Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?
Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...