Ministryně Langšádlová si sestavila poradní tým z mladých vědkyň a vědců. Jeho členkou je Markéta Klíčová

Mladé impulsy pro vědu a výzkum. Markéta Klíčová (uprostřed) na poradě s ministryní Langšádlovou.
Mladé impulsy pro vědu a výzkum. Markéta Klíčová (uprostřed) na poradě s ministryní Langšádlovou. Foto: ministerstvo VaVaI

Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace, sestavila nový poradní tým z mladých expertek a expertů se zkušeností z prestižních zahraničních univerzit a vědeckých pracovišť. Mezi 14 nadějnými jsou také nositelé významných vědeckých ocenění, zakladatelé start-upů, případně ti, kteří se umístili v žebříčku Forbes 30 pod 30. Jako Markéta Klíčová z Fakulty textilní TUL.

„Paní ministryně se nás neptá na naše jednotlivé odbornosti, spíš ji zajímá komplexní zkušenost z oblasti vědy,“ říká Markéta Klíčová z Fakulty textilní TUL a dodává:

„Bavili jsme se například o dobré praxi ze zahraničí, a co z toho bychom chtěli zavést u nás. Já jí mohla nabídnout své zkušenosti z působení v USA a Finsku. Také jsme řešili palčivé otázky nízkých platů a neexistující mateřské dovolené pro doktorandky a doktorandy. Narazili jsme také na podmínky hodnocení projektů, konkrétně zda jsou juniorské projekty skutečně pro juniorské vědce. Samozřejmě jsme se věnovali také tématu umělé inteligence ve vědě a chatbotu ChatGPT.“

Skupina mladých vědkyň a vědců bude diskutovat především o rozvoji lidských zdrojů ve vědě, výzkumu a inovacích a transferu technologií a znalostí, zejména pak o vzniku spin-offů a start-upů, což jsou priority, které si vytyčila ministryně Langšádlová.

„Razím názor, že vnímat potřeby a nápady juniorních vědkyň a vědců je mimořádně důležité. Nechceme-li, aby docházelo k brain-drainu, musíme přesně těmto mladým nadaným lidem nastavit takové podmínky, aby se i z prestižních světových univerzit měli kam vrátit a předávat dál své zkušenosti,“ říká ministryně Helena Langšádlová.

Součástí této neformální poradní skupiny jsou kromě Markéty Klíčové také Jan Lukačevič, který je mimo jiné kosmický inženýr a mladý poradce generálního tajemníka NATO. Dále držitelka Ceny Neuron Lucie Kalousová. Patří sem i  Lenka Slavíková, odborná asistentka na matfyzu, kde se zaměřuje na harmonickou analýzu a teorii prostorů funkcí, nebo Filip Široký, který má zkušenosti ze švýcarského CERNu.

Poprvé se tento tým mladých sešel s Helenou Langšádlovou letos v únoru v Praze. Pravidelná setkání se budou konat jednou za měsíc hybridní formou, většina členů se přitom účastní osobně.

„Na příštím setkání nás čeká velké téma, a to transfer výzkumných výsledků do praxe,“ říká Markéta Klíčová, kterou s účastí v této skupině oslovil tým paní ministryně pravděpodobně na základě toho, že Markéta byla v žebříčku 30 pod 30 a na základě jejích zkušeností ze zahraničí i slibných výsledků v oblasti chirurgických nanonáplastí.

„Mně to dává velký smysl a jsem ráda, že již nyní po pár měsících mám pocit, že se něco děje. Skutečně mám pocit, že nám paní ministryně naslouchá velmi bedlivě a snaží se při nejbližší příležitosti naše názory prezentovat na dalších platformách. Celý její tým pomáhá, aby nastaly brzy změny k lepšímu v podmínkách mladých vědců a doktorandů,“ dodává Markéta.

Inspirací pro tuto aktivitu je fungování pracovní skupiny organizace Youth, Speak Up! na podporu začínajících vědkyň a vědců, která fungovala v Poslanecké sněmovně v letech 2019–2021. Cílem organizace bylo dostávat důležitá témata mladých lidí do politiky.

Radek Pirkl
s použitím TZ Vlády ČR
foto: ministerstvo VaVaI

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 407