Velký zájem ve světě provází knihu „Colorimetry in Textile Industry“ od Michala Vika a Martiny Vikové z Fakulty textilní TUL. Před několika dny vyšlo v Itálii již druhé vydání této odborné práce. Kniha už vyšla ve třech jazycích a vydání v dalších dvou se připravuje.
„Itálie patří mezi světově uznávané velmoci v oblasti designu a módy, kde barva hraje významnou roli,“ vysvětluje si Michal Vik zájem o problematiku měření barev a tedy i inovované vydání publikace z naší univerzity.
Ve světě stále žádanější kniha vychází z vysokoškolské učebnice „Základy měření barevnosti“, která Michalu Vikovi vyšla na TUL v roce 1995. Tato skripta sloužila pro výuku řady předmětů, učebnici ale bylo nutné aktualizovat o nové poznatky. Například o masivně se rozvíjející oblast bílých polovodičových zdrojů (LED), které se v novém miléniu využívají nejen ve veřejném osvětlení, ale i v osvětlení budov, kanceláří, obchodních prostor či domácností.
A tak v roce 2015 vyšla díky podpoře projektu Excelentní strojírenský výzkum učebnice „Měření Barevnosti a Vzhledu v Průmyslové Praxi“ a dva roky nato její upravený překlad do angličtiny pod názvem „Colorimetry in Textile Industry“. „Elektronická verze je k dispozici ke stažení na internetu (například na portálu ResearchGate má více než 4500 stažení), proto nás před dvěma lety oslovili vysokoškolští pedagogové Dr. Keyvan Ansari a Dr. Mahdi Safi, kteří projevili zájem přeložit tuto knihu do perštiny. Kniha v tomto jazyce vyšla loni. Zároveň o vydání projevila zájem italská organizace Associazione Italiana di Chimica Tessile e Coloristica (Italský Spolek Textilních Chemiků a Koloristů) a to byl důvod pro aktualizaci původní verze a přípravu druhého vydání,“ vysvětluje Michal Vik. Dodává, že zároveň běží jednání o překladu do italštiny a španělštiny.
Knih a učebnic o kolorimetrii existuje řada, kniha z Fakulty textilní se ale odlišuje rovnováhou mezi teoretickými aspekty oboru a praktickými dopady. „Vedle nutného úvodu do problematiky, který zahrnuje celou řadu vědních disciplín a vyžaduje komplexní přístup, jsme se snažili přinést určitý návod k řešení každodenních problémů ve výrobě. Jsme přesvědčení o tom, že to, co studenti potřebují, jsou vedle teoretických znalostí v nemenší míře praktické zkušenosti z laboratorní práce a určité návody na řešení základních úloh,“ doplňuje profesor Vik.
Proč a k čemu je vlastně důležité měření barevnosti a vzhledu? „Barva je klíčovým faktorem při rozhodování zákazníků. Aby textilní výrobky uspěly, musejí výrobci získat hlubší znalosti o měření a kontrole nejdůležitějšího parametru vzhledu textilií. Schopnost měřit barvy zároveň umožňuje každému výrobci vyvarovat se chyb vizuálního hodnocení výrobků. Využití znalostí o měření barev dokáže výrobcům zvýšit kvalitu, naopak sníží plýtvání ve výrobě a i počet vratek zboží. To vede k rozvoji trhu a výrobcům to přináší větší zisky,“ říká Martina Viková.
Výzkum v oblasti barvy je zajímavý pro vědce i studenty celé řady oborů a barvu je možné podle docentky Vikové studovat z mnoha hledisek. „Jednak se jedná o vjem, který je bytostně spojen s lidmi, tak můžeme například akcentovat pohled medicíny, filozofie. Jednak můžeme sledovat informační obsah, či fyzikální aspekty. V neposlední řadě je zde i celá oblast realizace spojená s technologií, chemií, matematikou a psychologií. Zkrátka, každý si může snadno nalézt tu ‚svou‘ část.“
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Velký úspěch našich vědců. Hned tři inovace z TUL získaly medaile na veletrhu Invent Arena
Zcela nový materiál – porézní skleněná plastelína použitelná v módě nebo designu –, mobilní zařízení, které kdekoliv pohotově vyrobí nano- a mikrovlákna, a autonomní užitkové vozidlo pro přepravu nákladu v obtížných podmínkách. To jsou tři patenty...
Pečivo v něm vydrží pět až devět dní jako čerstvé
Každodenní otázka: ještě to jíst, nebo už vyhodit? Rohlíky po dvou dnech už moc k zakousnutí nelákají, ale vyhodit je se nám nechce. Pytlík na pečivo s nanomembránou prodlužuje dobu, kdy si pečivo zachovává svou čerstvost, o několik dní.
Peří a nanomembrána – ideální kombinace pro oděvy, které zahřejí a přitom nezvlhnou
S libereckým výrobcem oděvů, společností OutdoorKWAK, navrhujeme kolekci péřových oděvů a doplňků opatřených nanomembránou. Membrána ochrání peří před vlhkostí a vodou, takže spacák nebo bunda vás zahřejí i v dešti. Firma má v nabídce sukně,...