Fakultě strojní se spolupráce s Kanadou daří

Zástupce kanadské University of Waterloo hostila minulý týden naše fakulta strojní. Tématem setkání byla výměna zkušeností s kooperativním vzděláváním a propojení výzkumu kanadské a liberecké univerzity.

Ve dnech 8. až 12. června hostila Technická univerzita v Liberci George Dixona, viceprezidenta pro výzkum na University of Waterloo, a Peggy Jarvieovou, která se na téže univerzitě věnuje kooperativnímu vzdělávání. Jedním z hlavních účastníků setkání byl také Antonín Martínek, bývalý děkan Conestoga Polytechnics a dlouhodobý spolupracovník naší univerzity v Kanadě. Návštěva byla pokračováním dlouhodobé spolupráce mezi Technickou univerzitou v Liberci a University of Waterloo, kterou rozvíjí fakulta strojní společně s prorektorem TUL pro vědu a výzkum Pavlem Němečkem v rámci rozvojových programů TUL. Obě instituce podepsaly v minulosti pětiletou smlouvu o vzájemné spolupráci ve vědě a vzdělávání.

Prvním bodem programu byl pondělní seminář v prostorách ČVUT v Praze, který pod záštitou kanadské ambasády a kanadského velvyslance v Praze Jeho Excelence Otty Jelínka spoluorganizovala také Technická univerzita v Liberci. Na semináři rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs podpořil myšlenku kooperativního vzdělávání na fakultě strojní pro určité technické obory. Peggy Jarvieová následně přednášela o zkušenostech kooperativního vzdělávání na University of Waterloo a George Dixon informoval o významech kooperativního vzdělávání pro vědecké aktivity na kanadské univerzitě a propojení s privátní sférou. Antonín Martínek představil kanadský region Kitchener a Waterloo a dosavadní spolupráci mezi kanadskými a českými univerzitami. V odpolední diskuzi v rámci kulatého stolu, které se zúčastnili také zástupci ministerstev školství a průmyslu, nastínil děkan naší fakulty strojní Petr Lenfeld možnosti uplatnění kooperativního vzdělávání na liberecké fakultě strojní.

Ve středu 11. června George Dixon a Peggy Jarvieová navštívili naši univerzitu a zasedli ke společné diskuzi s prorektorkou TUL pro vnější vztahy Soňou Jandovou, děkanem Petrem Lenfeldem a proděkany fakulty strojní. Další částí programu byla prohlídka laboratoří a jednání nad možností propojení výzkumu na obou univerzitách. George Dixon zdůraznil, že vidí velký potenciál vědecké spolupráce především v oblasti technologie a materiálů s propojením na nanotechnologie a jejich uplatnění. Před následující diskuzí s kanadskými hosty se program návštěvy přesunul do budov společnosti Magna Exteriors & Interiors.

Dobrou spolupráci se zámořským akademickým prostředím stvrzuje v současné době také vzrůstající počet výměn studentů s Kanadou. Na začátku letošního června zahájili v rámci co-op kurzů studium na naší fakultě strojní dva studenti z Conestoga Polytechnics. Od října příštího akademického roku se k nim na jeden semestr přidají další dva studenti z této univerzity.

Karel Fraňa

-red. upraveno-

Další snímky z pražského semináře najdete na webu Inovacentra při ČVUT zde.

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 376