Euroregion Nisa bývá sužován extrémními srážkami a povodněmi. Naši geoinformatici z fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické zpracovali atlas, který srážkové poměry v euroregionu mapuje.
Srážkovými extrémy se od roku 2011 zabývá tým vědců zapojených do řešení projektu Klimatext na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci pod vedením Jana Picka. Atlas, který je vizualizací srážkových poměrů v euroregionu, je logickým příspěvkem tohoto výzkumu.
„Jedná se o dílo, které vhodně doplňuje práci celého týmu vzhledem k tomu, že zmíněnou oblast často postihují extrémní srážkové události a povodně. Z nedávné minulosti připomeňme ničivé bleskové povodně v srpnu 2010,“ píše vedoucí projektu, profesor Picek v úvodu k atlasu. „Velmi cenné je také to, že atlas nezobrazuje pouze situaci v ČR, ale v přirozeném uzemním celku. Domnívám se, že jde o velmi originální dílo,které si tak najde své uplatnění a vzbudí pozornost širší odborné, případně i laické veřejnosti,“ pokračuje tamtéž Jan Picek.
Autory Atlasu Klimatext – Srážkové poměry Euroregionu Nisa v letech 1991–2010 jsou odborníci na geoinformatiku a kartografii Jiří Šmída a Daniel Vrbík z katedry aplikované matematiky. Na atlasu pracovali pět měsíců, jako podklady pro mapy používali převzatá data z fyzických měření národních meteorologických služeb na území všech tří států – z Českého hydrometeorologického ústavu, Deutscher Wetterdienst, respektive Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
„Většina map a atlasů se zaměřuje vždy na území jednoho státu, a naopak se vyhýbá zobrazování přeshraničních území. Je to spojené s obtížemi při získávání dat, jejich analýzách a interpretacích,“ říká Jiří Šmída.
Tištěné verze česko-anglického atlasu se vydalo tisíc kusů a bude k dostání především na odborných konferencích a plénech či přímo u autorů na Technické univerzitě v Liberci. Cílem je ale to, aby k cenným informacím o srážkách v Euroregionu Nisa měl přístup každý zájemce.
„Rozhodli jsme se proto pověsit atlas také na web, kde je nyní volně ke stažení,“ říká Daniel Vrbík. Každý, kdo se bude chtít podívat například na průměrný měsíční úhrn srážek nebo mít přehled o počtu obyvatel ovlivněných průměrnými úhrny srážek, má nyní možnost. Atlas najde na: www.slideshare.net/fptul/atlas-klimatext-slide.
Originální Atlas Klimatext – Srážkové poměry Euroregionu Nisa v letech 1991–2010 je prvním výstupem ambicióznějšího projektu, pro který se v současné době vytváří mezinárodní tým řešitelů, a jehož výsledkem by měl být ucelenější atlas Euroregionu Nisa. Dočkat bychom se ho mohli za tři roky.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL
Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

Univerzitní včely přečkaly zimu a čeká je výzkumný úkol
Možná ani nevíte, že včely, které v okolí kampusu zabzučí kolem vás, vylétly z úlu u budovy G. Dvě včelstva patří doktorandu fakulty umění a architektury Eduardu Seibertovi, který rok testoval nejvhodnější stanoviště pro své úly. Ty se brzy stanou...

Tričko probudí usínajícího řidiče
Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...