Umění pomáhat. FZS pořádala tradiční konferenci

Oceňovaná aplikace Záchranka, přístroje v alternativní léčbě či přístrojové vybavení na spinální jednotce byly tématem konference, kterou ve středu 24. května pořádala fakulta zdravotnických studií.

Tradiční konference nesla letos titul Umění pomáhat – když se spojí ošetřovatelství s technikou. Odborníci ze zdravotnických zařízení a z naší univerzity přednášeli například o problematice intraoseálního přístupu v urgentní péči.

„My zdravotníci se někdy zdráháme zvolit intraoseální přístup. Je nám spíš nepříjemná představa vrtat někomu do kosti. Ale v některých případech je tento přístup velmi efektivním a stabilním přístupem do krevního řečiště. Intraoseální přístup je navíc snadný, když dodržíme základní postup,“ uvedl svůj příspěvek na toto téma Jakub Kopecký z Traumacentra Krajské nemocnice v Liberci.

Dalšími tématy byly onkologická ambulance, využití techniky na spinální jednotce, hovořilo se také o vlastnostech biokeramických zubních implantátů vyrobených 3D tiskem či o inzulínových pumpách a kontinuální monitoraci glukózy.

Zdeňka Hnídková ze Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje hovořila o využití aplikace pro mobilní telefony Záchranka v praxi. Tato aplikace umožňuje jedním stisknutím dotykového displeje zavolat záchranku a zároveň vyslat na operační středisko zprávu s přesnými údaji o poloze volajícího a případnými dalšími údaji, které mohou usnadnit záchrannou akci. Aplikace vám také vyhledá nejbližší pohotovost a obsahuje i praktické postupy první pomoci.

Aplikace Záchranka nasbírala již řadu ocenění. Například 2. místo v Křišťálové lupě v kategorii Veřejně prospěšná služba, 3. místo v Internet Effectiveness Award 2015 v kategorii Neziskový sektor a stala se i vítězem soutěžní ankety Aplikace roku 2016 v kategoriích Aplikace pro lepší svět a Nejpřístupnější aplikace.

Úvodní příspěvek konference patřil profesoru Jiřímu Benešovi, zástupci naší fakulty zdravotnických studií, který v odlehčeném duchu hovořil o nových přístrojích v léčitelství. Celá jeho přednáška se nesla v duchu odmítání alternativních metod v léčbě, a to včetně homeopatie. „V hovoru s homeopaty se vždy ptám na to, jestli si pamatují na hodiny středoškolské chemie. Přece když vezmete účinnou látku a rozředíte ji ve vysokém poměru, v jakém se homeopatické přípravky ředí, nezůstane v roztoku žádný mol účinné látky. Oponují mi tím, že voda si pamatuje, co v ní bylo,“ uvedl profesor Beneš s tím, že s tímto nevědeckým vysvětlením se nelze smířit. V závěru své přednášky ale připustil, že i nevysvětlitelné je někdy účinné. „Někdy homeopatie funguje, i když nedokážeme racionálně vysvětlit, jak je to možné.“

IX. libereckou konferenci nelékařských oborů a X. studentskou vědeckou konferenci pořádala Fakulta zdravotnických studií TUL tradičně ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec, a. s., a Krajskou záchrannou službou Libereckého kraje.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce