Dvouletá spolupráce liberecké univerzity a žitavské vysoké školy při výuce plastů

Spolupráce Fakulty strojní TU v Liberci s Vysokou školou v Žitavě/Zhořelci a Ústavem didaktiky odborného vzdělávání Technické univerzity v Drážďanech ve výuce plastů a polymerních kompozitů má za sebou úspěšný druhý rok. Během této spolupráce bylo připraveno a postupně realizováno 70 nových nebo inovovaných přednášek a cvičení z oblasti polymerních materiálů a kompozitů, jejich konstrukce i technologií zpracování v bakalářském a magisterském studijním programu. Polymerní materiály a jejich kompozity patří k nejprogresivněji se rozvíjejícím materiálům jednadvacátého století a jsou součástí řady pokročilých technologií, nejedná se přitom pouze o syntetické materiály, jejichž surovinovou základnou je ropa nebo zemní plyn, ale při výuce plastů se tato pracoviště zaměřují také na biopolymery, z nichž některé mohou být i biologicky rozložitelné. Z environmentálního hlediska nabízí tyto materiály velmi zajímavou alternativu použití ke konvenčním, syntetizovaným polymerům. Do česko-německé spolupráce vysokoškolských institucí se zapojily také průmyslové podniky a výzkumné instituty a to především z regionu Oberlausitz – Liberecký kraj. Ve spolupráci s firmou Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o., Denso Czech Manufacturing s.r.o., Vyva Plast s.r.o., Kautex Textron Bohemia s.r.o., Rail Components and Systems GmbH nebo Lakowa GmbH byly pro česko-saské studenty uspořádány společné odborné exkurze. S podporou Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace při TU v Liberci a Fraunhofer institutu byly realizovány každoročně čtyři společná vědecká praktika zaměřující se na technologie zpracování termoplastů, aditivní technologie a laminační techniky kompozitů na bázi polymerů. Výukové akce, při nichž je kladen důraz na praktické dovednosti, jsou završeny třídenním praktickým workshopem ve spolupráci s Fraunhofer institutem, který se zabývá koncepcí a dimenzováním jednotlivých dílů malé větrné elektrárny včetně jejich realizace pomocí 3D tisku a laminování.

 

Pro podporu výukové a výzkumné činnosti je druhým rokem budována přeshraniční síť zpracovatelů plastů CroBoPlast (Cross Border Plastics), jejímž cílem je pravidelné setkávání akademické a průmyslové sféry v Liberci nebo v Žitavě. První setkání se uskutečnilo závěrem roku 2017 na naší univerzitě a účastnilo se ho téměř 170 studentů a akademiků partnerských univerzit, vědeckých pracovníků a zástupců česko-saského průmyslu i Krajské hospodářské komory Liberec. Cílem těchto setkání je podpora terciárního i celoživotní vzdělávání odborníků z praxe. Za tímto účelem byly ve spolupráci s firmou BGS Beta-Gamma-Service GmbH a Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o. realizovány odborné přednášky zabývající se možnostmi a využitím radiačního síťování plastů v technické praxi nebo inovací materiálů, procesů a technologií výroby plastových nárazníků. Zvlášť pozitivně byla účastníky hodnocena panelová diskuse zástupců česko-saské průmyslové a výzkumné sféry, studentů i akademiků HSZG a TUL.

 

Společné česko-saské výukové aktivity: přednášky, cvičení, vědecká praktika, praktické workshopy i exkurze jsou řešeny s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci „Programu spolupráce Svobodný stát Sasko – Česká republika 2014-2020“ prostřednictvím projektu GreK (100252772: Přeshraniční kooperativní výuka technologií zpracování plastů Zittau-Liberec). Projektový tým dokončuje také společná dvojjazyčná výuková skripta, která se zaměřují na technologie zpracování plastů a jejich kompozitů, high-tech polymery a na konstrukci plastových a kompozitních dílů ve vztahu k praktickým aplikacím, jejichž vydání zajistí naše univerzita s podporou EU. Ke zdárnému dokončení tvorby společných výukových aktivit zbývá týmu ještě několik měsíců, jejich další společný rozvoj bude nadále podporován z vlastního rozpočtu partnerských institucí.

 

Za projektový tým

Luboš Běhálek

 

Další články v rubrice

 

Za obsah textů zde publikovaných nesou odpovědnost jejich autoři, nikoliv redakce T-UNI.

 

 

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383