Noc vědců odhalí na TUL řadu tajemství. Umělé inteligence nebo mikrobiomu

Upravene @Jaroslav Tomasek (92 of 141)-2.jpg
Pro návštěvníky bude v pěti univerzitních budovách připravena široká paleta interaktivních stanovišť s experimenty, zážitkovými aktivitami i komentovanými ukázkami. Ilustrační foto: Jaroslav Tomášek

Jaké mysteriózní neznámo ukrývá ChatGPT nebo noční obloha? Jaké tajemství nese lampa, na níž pracovaly včely? Jak vypadá mikrosvět uvnitř lidského těla? Na tyto a další otázky odpoví letošní Noc vědců všem, kdo 6. října od 17:00 přijdou na Technickou univerzitu v Liberci. Letošním tématem je Tajemství.

Pro všechny návštěvníky bude v pěti univerzitních budovách připravena široká paleta interaktivních stanovišť s experimenty, zážitkovými aktivitami i komentovanými ukázkami. Do odhalování tajemství se zapojí většina fakult a univerzitní ústav CXI. „K Noci vědců se připojujeme už popáté a každým rokem návštěvníků přibývá. Letos TUL slaví sedmdesát let a připravili jsme ještě nabitější program. Všichni, co k nám dorazí, odhalí nejedno tajemství a zažijí spoustu zábavy i poučení,“ říká koordinátorka Noci vědců na Technické univerzitě v Liberci Bianca Lamrová.

Geodata i tajemný svět ekonomiky

V budově G najdou návštěvníci infocentrum s programem, kolem štěstí a tato budova také nabídne největší počet stanovišť. Celkem dvanáct. Svá nachystaná tajemství začnou odhalovat fakulty strojní, ekonomická i přírodovědně-humanitní a pedagogická.

Děti i dospělí si například vyzkouší skloubit chytré nápady při shromažďování geodat o prostoru kolem nás nebo zjistí, jak pomocí šifer zachovat tajemství, aby se k němu nedostal nikdo nepovolaný.

Hned na sedmi stanovištích Ekonomické fakulty TUL dostanou návštěvníci možnost prozkoumat tajemný svět ekonomiky s vlastnoručně vyrobeným krasohledem. S podnikem jako raketou proletí vesmírem hospodaření státu, nahlédnou do tajů financí, rozluští šifry marketingu, prokouknou umělou inteligenci nebo proniknou do tajů týmových rolí.

A pokud zůstane obloha bez mráčku, nabídne budova G také pozorování astronomických těles, hvězd a souhvězdí dalekohledem.

Světlo, které připravily včely i pohled na lidský mikrobiom

V prostoru tvůrčího neklidu, TULabu v budově A, dostanou návštěvníci množnost objevit kouzlo ruční výroby papíru propojené s nejmodernější technologií 3D tisku.

V budově E zase mohou děti i dospělí prozkoumat oblast Marsu pomocí virtuálního roveru, a objevit tajemství rudé planety, které ukrývá.

Budova F slouží Fakultě umění a architektury, Fakultě zdravotnických studií nebo knihovně a ani na jednom stanovišti se návštěvníci nebudou nudit. Například v Ateliéru Karla Hubáčka se představí projekt svítidla ze včelího vosku, na kterém pracoval včelí roj.

Laboratoře Fakulty zdravotnických studií zase dají nahlédnout do mikrosvěta a makrosvěta uvnitř našeho těla. „Návštěvníci si prohlédnou jednotlivé části těla, v mikroskopu se podívají na buňky, které naše těla tvoří a uvidí bakterie lidského mikrobiomu. Mohou si také připravit stěr z dutiny ústní a pozorovat vlastní mikrosvět,“ vypočítává Kateřina Prstková z Fakulty zdravotnických studií.

Spoustu tajemství ukrývá i Univerzitní knihovna. Odhalí taje, jež bývají uživatelům knihovny převážně skryty. Návštěvníci dostanou možnost nahlédnout do všech procesů a služeb, které knihovna nabízí.

Ponořte se do světa inovací v budově univerzitního ústavu

V budově L, jež je sídlem univerzitního ústavu bube nachystáno šest stanovišť. Je umělá inteligence tajemná? A je to vůbec inteligence? Na tyto otázky odpoví ChatGPT. Návštěvníci také odhalí tajemství vývoje pokročilých autonomních systémů, e-Mobility, rozšířené/smíšené reality a umělé inteligence. Zkrátka se ponořit do fascinujícího světa inovací, kde se propojuje vize s technologií, a kde vznikají unikátní řešení pro budoucnost.

Podrobnosti zjistíte z webu Noci vědců.

Občerstvení bude moci zakoupit ve stánku na budově G a v kavárně Bez konceptu 2 v budově IC.

Zapojuje se iQlandia a poprvé také několik středních škol

Letošní program Noci vědců bude nabitý i v libereckém science centru iQlandia. To nabízí pro malé i velké vědátory science show, projekce v planetáriu, hru po expozicích a zajímavé přednášky. Například o dopadu extrémních teplot na zdraví nebo o tom, že rostliny jsou mnohem chytřejší, než jsme si mysleli – komunikují mezi sebou, přizpůsobují se svému okolí a mají schopnost cítit emoce.

Vstup je zdarma, návštěvníci se jen musí zaregistrovat.

Více informací o Noci vědců v iQlandii.

Poprvé se připojuje i Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola na Masarykově ulici v Liberci a v rámci Libereckého kraje i Gymnázium Česká Lípa a Gymnázium Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.

Podpořte vědce z TUL v soutěži Český VŠEVĚD

Součástí Noci vědců je také popularizační soutěž český VŠEVĚD a o titul bojují tři vědci TUL. Cílem soutěže je najít osobnost, jež perfektně rozumí svému oboru a umí pro něj také nadchnout a svým zápalem strhnout ostatní.

„Reprezentantům“ TUL – Jitce Burešové, Ondřeji Linhartovi a Miroslavu Slowikovi stojí v cestě do finále na tři desítky kolegů a kolegyň z dalších českých univerzit a výzkumných a vzdělávacích institucí, kteří se věnují vědě a popularizují ji. Podpořit zástupce Technické univerzity v Liberci můžete svým hlasem i vy prostřednictvím webu Noci vědců.

Hlasování poběží už jen do 15. října 2023. Do prosincového finále postoupí jen šestice nejlepších, kterou vybere veřejnost i odborná porota. Podpořte proto, prosím, své kolegy v tomto boji a hlasujte pro ně!

Adam Pluhař

Další články v rubrice

nghngnmg.jpg

Pytlík na pečivo z TULky v britském časopise Baking Europe

Objednávky na pytlík na pečivo, který uchová chleba několik dní jako čerstvý, stále přibývají. Věhlas této novinky, kterou pro společnost Invala vyvinuli na naší katedře hodnocení textilií, se úspěšně šíří i za hranice. Nedávno se dostal také do...

10. 2. 2025 | Události | 357
Zprava rektor Miroslav Brzezina, předseda Michal Hron a Pavel Jelínek na pietním shromáždění u vily Rosenbachových (2).JPG

Vzpomněli oběti holocaustu a osvobození Osvětimi

Připálili svíčku u Stolpersteine připomínající osudy rodiny Rosenbachových. Tak uctili Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti rektor Miroslav Brzezina a předseda liberecké židovské obce Michal Hron. K...

29. 1. 2025 | Události | 290
IMG_7817-3.jpg

Naše vědkyně je laureátkou prestižní matematické ceny

Jana Boháčová z Katedry matematiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (KMA) získala Cenu prof. Babušky v oblasti počítačových věd – tedy v oborech počítačová mechanika, počítačová analýza a numerická matematika. Cenu ve 31. ročníku...

13. 1. 2025 | Události | 651

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

KRF09566 (1).jpg

FUA 30 – od velkého třesku po Suchtova vnoučata

Fakulta umění a architektury TUL zakončila slavnostním večerem rok oslav třiceti let své existence, osmdesátin zakladatele FUA Jiřího Suchomela a sta let od narození architekta Karla Hubáčka. Nadělila si ročenku věnovanou uplynulým 30 letům. A...

4. 2. 2025 | Události | 376