Vojáky z močálu zpívali na mezinárodní konferenci k připomínce zavražděných a odvlečených studentů

Píseň Die moorsoldaten_Bohemia Chór a studenti TUL_přidávají se přítomní.jpg
Bomemia Chór FP TUL zpívá v Betlémské kapli v Praze píseň Die Moorsoldaten, píseň všech vězněných v nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen. Foto: archiv Jany Konvalinkové

Naši studenti a členové sboru Bohemia Chór FP TUL byli součástí Mezinárodní konference „17. listopad 1939 – historický odkaz budoucnosti“, jež se konala v prostorách Betlémské kaple v Praze u příležitosti oslav Mezinárodního dne studentstva. Řečníci se věnovali tématu vyhlazování české inteligence během 2. světové války. Náš sbor mimo jiné zazpíval Die Moorsoldaten, píseň všech vězněných v koncentračním táboře Sachsenhausen. Právě v tomto táboře nacisté internovali stovky studentů českých vysokých škol.

Na konferenci pořádané 15. listopadu Sdružením osvobozených politických vězňů a pozůstalých ve spolupráci s International Sachsenhausen Komitee a Technickou univerzitou v Liberci zazněla řada odborných příspěvků věnovaných historickému odkazu studentů 17. listopadu 1939 nebo táboru Sachsenhausen. V příštím roce příspěvky věnované tragickým událostem, k nimž došlo před 85 lety, vyjdou v samostatné monografii.

Silnou a dojemnou částí konference bylo vystoupení univerzitního sboru Bohemia Chór FP TUL, jenž k poctě devíti studentů popravených v Praze 17. listopadu 1939 a 1 140 studentů odvlečených do nacistického koncentračního tábora v Sachsenhausenu zazpíval nejen českou státní hymnu, ale i píseň Die Moorsoldaten (Vojáci z močálu). „Píseň se zpívá na závěr všech pietních shromáždění u ‚Stanice Z‘ v nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen. Je symbolem solidarity a vzájemné pomoci všech politických vězňů tohoto tábora. Na konferenci zazněla také píseň Andělé strážní, kterou pravidelně zpíváme na všech promocích a imatrikulacích Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. Ta byla výrazem naděje pro budoucnost,“ zmínila sbormistryně Jana Konvalinková z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP TUL).

Oslovení Bohemia Chóru FP TUL nebylo náhodné a vycházelo z jeho trvalé angažovanosti na poli Paměti národa. Důležité milníky české historie nebo příběhy totalitního bezpráví sbor ztvárňuje svými komponovanými pořady. Psali jsme například o pásmu věnovaném osudu Wintonových dětí, o vystoupení zaměřeném na příkoří, jež zažívali předci za minulého režimu, nebo o statečnosti našich šlechtických rodů v době nacismu a komunismu.

 

Univerzitní sbor v Betlémské kapli v Praze dirigovala studentka FP TUL Kateřina Fišerová, na klavír doprovodil Jiří Rozkovec z Ekonomické fakulty TUL, repertoár připravili pedagogové FP TUL Jana Konvalinková a Christopher Muffett. Silný zážitek odměnili posluchači potleskem ve stoje.

Konferenci organizačně i lidsky podpořili pedagogové FP TUL Dana Kasperová a Tomáš Kasper. Docentka Kasperová si cení účasti našich studentů a jejich pěveckého vystoupení na této významné mezinárodní konferenci. Vyzdvihla také velký pedagogický rozměr akce. Podle ní mělo na studenty značný dopad například poselství Aloise Martínka, jednoho z organizátorů konference a člena Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých. „Pan Martínek hovořil nejen o významu událostí listopadu 1939, ale i o obrazu, který namaloval jeho tchán v koncentračním táboře Sachsenhausen. Diskutovali jsme pak o hodnotách svobody, demokracie a lidských práv. Jsem přesvědčená o tom, že právě toto uvědomění vnesli studenti do svého zpěvu v Betlémské kapli, kde zpívali opravdu srdcem, a vytvořili tak symbolický most mezi minulostí a budoucností. Věřím, že naši studenti, budoucí učitelé, budou předávat tuto štafetu i dalším generacím,“ řekla Dana Kasperová.

»Lidé rychle zapomínají minulost«

Do konference zapojení studenti FP TUL se zamýšleli nad tím, proč je důležité si připomínat historický odkaz 17. listopadu 1939. A jejich pohledy docentka Kasperová v kapli přednesla. V Betlémské kapli mimo jiné zaznělo: „Je velmi důležité připomínat si tento den a jeho historický odkaz. Jsem studentkou a nedokážu si představit, že bych byla kvůli účasti na studentské akci odvlečena do pracovního tábora nebo položila i svůj vlastní život. Je důležité postavit se proti útlaku. Připomínáme si tímto dnem hodnoty svobody,“ napsala jedna ze studentek. Jiný pohled zase varoval před ztrátou historické paměti: „Důležité je si připomínat vše, co historicky souvisí se 17. listopadem, protože mnoho mladých lidí neví nic o těchto obětech. Dnes lidé rychle zapomínají minulost, ale to by se nemělo. Neboť se z minulosti máme učit, a ne ji zapomínat. Musíme jednat tak, aby se toto již neopakovalo a stát vždycky při sobě.“

Naše studentky a studenty na závěr ocenila i Markéta Pánková, emeritní ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny Jana Amose Komenského a spolukoordinátorka konference. „Váš skvělý výkon ukázal, že se podařil historický odkaz studentů z roku 1939 předat současným libereckým studentům. Vaše vystoupení podtrhlo estetický a dojemný závěr akce v Betlémské kapli,“ pronesla Markéta Pánková a dodala k podstatě mezinárodní konference: „Organizátorům se podařilo dát světu signál, že oběti nejen studentů z českých vysokých škol během 2. světové války, nebyly marné.“

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_5114-2.jpg

»Havel nám stále chybí«

Čtyři tisíce dní byl Ladislav Špaček jedním z nejbližších lidí prezidenta Václava Havla. Z pozice prezidentova tiskového mluvčího nechyběl u klíčových rozhodnutí i podpisů smluv, jako první věděl o Havlových těžkých zdravotních stavech nebo o...

22. 10. 2024 | Události | 274
83123_size7 (1).webp

Dny AI na TUL. Kompletní program

Druhá polovina října bude v Liberci patřit umělé inteligenci. Do festivalu přednášek a workshopů zaměřených na AI a její praktické využití v každodenním životě i zaměstnání se zapojí i naše univerzita. Program Dnů AI cílí na studenty, odborníky či...

10. 10. 2024 | Události | 616

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_4707-4.jpg

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...

2. 10. 2024 | Věda a výzkum | 525