V Betlémské kapli jsme uctili historický odkaz zavražděných studentů

Píseň Die moorsoldaten_Bohemia Chór a studenti TUL_přidávají se přítomní.jpg
Bomemia Chór FP TUL zpívá v Betlémské kapli v Praze píseň Die Moorsoldaten, píseň všech vězněných v nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen. Foto: archiv Jany Konvalinkové

Naši studenti a členové sboru Bohemia Chór FP TUL byli součástí Mezinárodní konference „17. listopad 1939 – historický odkaz budoucnosti“, jež se konala v prostorách Betlémské kaple v Praze u příležitosti oslav Mezinárodního dne studentstva. Řečníci se věnovali tématu vyhlazování české inteligence během 2. světové války. Náš sbor mimo jiné zazpíval Die Moorsoldaten, píseň všech vězněných v koncentračním táboře Sachsenhausen. Právě v tomto táboře nacisté internovali stovky studentů českých vysokých škol.

Na konferenci pořádané 15. listopadu Sdružením osvobozených politických vězňů a pozůstalých ve spolupráci s International Sachsenhausen Komitee a Technickou univerzitou v Liberci zazněla řada odborných příspěvků věnovaných historickému odkazu studentů 17. listopadu 1939 nebo táboru Sachsenhausen. V příštím roce příspěvky věnované tragickým událostem, k nimž došlo před 85 lety, vyjdou v samostatné monografii.

Silnou a dojemnou částí konference bylo vystoupení univerzitního sboru Bohemia Chór FP TUL, jenž k poctě devíti studentů popravených v Praze 17. listopadu 1939 a 1 140 studentů odvlečených do nacistického koncentračního tábora v Sachsenhausenu zazpíval nejen českou státní hymnu, ale i píseň Die Moorsoldaten (Vojáci z močálu). „Píseň se zpívá na závěr všech pietních shromáždění u ‚Stanice Z‘ v nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen. Je symbolem solidarity a vzájemné pomoci všech politických vězňů tohoto tábora. Na konferenci zazněla také píseň Andělé strážní, kterou pravidelně zpíváme na všech promocích a imatrikulacích Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. Ta byla výrazem naděje pro budoucnost,“ zmínila sbormistryně Jana Konvalinková z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP TUL).

Oslovení Bohemia Chóru FP TUL nebylo náhodné a vycházelo z jeho trvalé angažovanosti na poli Paměti národa. Důležité milníky české historie nebo příběhy totalitního bezpráví sbor ztvárňuje svými komponovanými pořady. Psali jsme například o pásmu věnovaném osudu Wintonových dětí, o vystoupení zaměřeném na příkoří, jež zažívali předci za minulého režimu, nebo o statečnosti našich šlechtických rodů v době nacismu a komunismu.

 

Univerzitní sbor v Betlémské kapli v Praze dirigovala studentka FP TUL Kateřina Fišerová, na klavír doprovodil Jiří Rozkovec z Ekonomické fakulty TUL, repertoár připravili pedagogové FP TUL Jana Konvalinková a Christopher Muffett. Silný zážitek odměnili posluchači potleskem ve stoje.

Konferenci organizačně i lidsky podpořili pedagogové FP TUL Dana Kasperová a Tomáš Kasper. Docentka Kasperová si cení účasti našich studentů a jejich pěveckého vystoupení na této významné mezinárodní konferenci. Vyzdvihla také velký pedagogický rozměr akce. Podle ní mělo na studenty značný dopad například poselství Aloise Martínka, jednoho z organizátorů konference a člena Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých. „Pan Martínek hovořil nejen o významu událostí listopadu 1939, ale i o obrazu, který namaloval jeho tchán v koncentračním táboře Sachsenhausen. Diskutovali jsme pak o hodnotách svobody, demokracie a lidských práv. Jsem přesvědčená o tom, že právě toto uvědomění vnesli studenti do svého zpěvu v Betlémské kapli, kde zpívali opravdu srdcem, a vytvořili tak symbolický most mezi minulostí a budoucností. Věřím, že naši studenti, budoucí učitelé, budou předávat tuto štafetu i dalším generacím,“ řekla Dana Kasperová.

»Lidé rychle zapomínají minulost«

Do konference zapojení studenti FP TUL se zamýšleli nad tím, proč je důležité si připomínat historický odkaz 17. listopadu 1939. A jejich pohledy docentka Kasperová v kapli přednesla. V Betlémské kapli mimo jiné zaznělo: „Je velmi důležité připomínat si tento den a jeho historický odkaz. Jsem studentkou a nedokážu si představit, že bych byla kvůli účasti na studentské akci odvlečena do pracovního tábora nebo položila i svůj vlastní život. Je důležité postavit se proti útlaku. Připomínáme si tímto dnem hodnoty svobody,“ napsala jedna ze studentek. Jiný pohled zase varoval před ztrátou historické paměti: „Důležité je si připomínat vše, co historicky souvisí se 17. listopadem, protože mnoho mladých lidí neví nic o těchto obětech. Dnes lidé rychle zapomínají minulost, ale to by se nemělo. Neboť se z minulosti máme učit, a ne ji zapomínat. Musíme jednat tak, aby se toto již neopakovalo a stát vždycky při sobě.“

Naše studentky a studenty na závěr ocenila i Markéta Pánková, emeritní ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny Jana Amose Komenského a spolukoordinátorka konference. „Váš skvělý výkon ukázal, že se podařil historický odkaz studentů z roku 1939 předat současným libereckým studentům. Vaše vystoupení podtrhlo estetický a dojemný závěr akce v Betlémské kapli,“ pronesla Markéta Pánková a dodala k podstatě mezinárodní konference: „Organizátorům se podařilo dát světu signál, že oběti nejen studentů z českých vysokých škol během 2. světové války, nebyly marné.“

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Upravene @Jaroslav Tomasek (85 of 163).jpg

Unikátní soutěž ve 3D tisku ovládly modely motorů

Sestava modelů synchronního a asynchronního motoru získala první místo v soutěži o nejlepší výukový model z oblasti techniky nebo přírodních věd zhotovený 3D tiskem, kterou potřetí uspořádala Fakulta strojní TUL. Vítězný tým z SPŠ Česká Lípa...

5. 12. 2024 | Události | 364

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 419