Eurozónu nešetřil ve včerejší debatě v univerzitní knihovně děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík, hájil ji „pan Euro“, Oldřich Dědek.
Debatu „Eurozona, quo vadis?“ pořádalo Eurocentrum Liberec spolu s Ekonomickou fakultou TUL, pozvání na ni přijali Miroslav Ševčík, národní koordinátor pro zavedení eura v České republice Oldřich Dědek a redaktor týdeníku Euro Blahoslav Hruška.
Komplexní rozbor situace v eurozóně svým typicky kritickým pohledem nabídl plnému sálu univerzitní knihovny v úvodním příspěvku děkan Miroslav Ševčík.
„Příčinou současných krizí není ,tržní selhání‘, jak o něm asi i studenti ekonomických fakult často slýchají od svých pedagogů, příčinou je selhání státních autorit. To nejsou jen státní a evropští politici a vysocí úředníci, ale i Evropská centrální banka,“ uvedl Miroslav Ševčík (obr. 1).
Podle Ševčíka existují tři možné scénáře vývoje eurozóny. Nové pojetí, tak jak je nyní nastaveno, implikuje vznik sociálního „superstátu“. „Navíc na úrovni federace. Je nepředstavitelné, aby země jako například Španělsko a Německo s tak odlišným nastavením sociálního systému sdílely sociální politiku v jednom superstátě,“ namítl k první představené perspektivě děkan Ševčík. Druhou možností je „flikování“ stávajícího stavu eurozóny, která se pak, podle Ševčíka, do 10–15 let zhroutí.
„Třetí možností je řízený rozpad eurozóny a vznik nového tvrdého jádra, kam by patřily Německo, Rakousko, Nizozemí, Lucembursko a případně Belgie,“ nastínil Ševčík.
Závěrem dodal, že rozpad Evropské unie a eurozóny si nepřeje, i když o něm často hovoří, jen se, podle svých slov, snaží k stávajícímu stavu přistupovat s kritickým rozumem.
Zastáncem eura, už z povahy své funkce, i eurozóny je Oldřich Dědek (obr. 2): „Mluví se o tom, že některé země chtějí vystupovat z eurozóny, jmenujte mi ale konkrétně vládu, která v tomto smyslu podnikla nějaké kroky. Žádná taková neexistuje. Naopak jsou země, které o vstup do eurozóny usilují. Třeba Lotyšsko, které by do ní chtělo vstoupit v roce 2014,“ uvedl včera národní koordinátor pro zavedení eura v ČR Oldřich Dědek, kterému média přiřkla nálepku „pan Euro“, a dodal: „Země na jihu mají problémy, ale jejich představitelé jsou si vědomi toho, že bez eura by byla situace ještě horší.“
Celou debatu najdete ve streamu: http://prednasky.tul.cz/eurozona.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála
Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

Ekonomická fakulta ani napodruhé nezvolila děkana. Fakultu dočasně povede rektor
Ani napodruhé nezvolil Akademický senát Ekonomické fakulty TUL Aleše Kocourka kandidátem na děkana pro další funkční období. Od listopadu tedy vedení fakulty přejde na rektora Miroslava Brzezinu.

Tři kandidáti se ucházejí o post děkana Ekonomické fakulty TUL
O post nového děkana Ekonomické fakulty TUL mají zájem tři kandidáti. Své teze představí na shromáždění akademické obce fakulty v úterý 10. prosince 2024.