Elegantní prádlo i do tělocvičny? Nápad naší studentky sklízí úspěchy

41d8e-kM.jpg
Firma Negliže Daniely Kytlicové nabízí ženám kombinaci elegantního a sportovního prádla. Bodovala i v univerzitní soutěži O nejlepší start-up TUL. Foto: Archiv Negliže

ROZHOVOR. Ušila si vlastní spodní prádlo, protože zkrátka na trhu to „správné“ podle jejích představ nebylo. A teď se díky nápadu a následnému úspěchu v univerzitní soutěži naší studentce Daniele Kytlicové daří v podnikání. Její módní značku Negliže na šití krajkového spodního prádla, jež kombinuje komfort a ženskost, objevuje stále více žen.

Kdy a jak jste dostala nápad vyrobit kombinaci krajkového a sportovně elastického prádla?  Nosila jste jej v hlavě dlouho, nebo jste na něj přišla v souvislosti s univerzitní soutěží O nejlepší start-up TUL (více na tomto odkazu, o vyhlášení letošního ročníku jsme psali zde)?

Studuji environmentální design na fakultě umění a architektury a nápad jsem v hlavě měla asi už od druhého ročníku. Mám vystudovanou i Střední školu designu a módy v Prostějově, obor design a konstrukce oděvu, proto mám blízký vztah i k šití. Teď jen lituji toho, že jsem nápad nezačala uskutečňovat dříve. Protože takový projekt je především běh na dlouhou trať. Rozjet projekt sama je dost časově náročné.

Představuji si to správně, že vám na trhu dostupné prádlo nevyhovovalo, tak jste si začala šít vlastní?

Ano, vždy se mi líbilo krajkové spodní prádlo, ale bylo velmi obtížné sehnat takové, které by vyhovovalo mým potřebám. Jako jsou nejen určitý komfort a pohodlí, ale i elegance a půvab. Sportovní spodní prádlo by tyto nároky sice splňovalo, ale měla jsem pocit, že jeho vzhled mi ubírá na ženskosti a atraktivitě. Ráda se cítím atraktivní - pro svůj dobrý pocit nebo pro partnera. A krajkové spodní prádlo, které je k dostání v obchodech, mi nikdy nesedělo. Buď nebylo dostatečně elastické a na některých místech se nepříjemně zařezávalo, nebo naopak trojúhelníkové košíčky byly malé. A protože jsem vystudovala konstrukci oděvu, tak jsem se rozhodla vytvořit si podprsenku, která bude splňovat veškeré mé nároky. Bude konstrukčně i materiálově funkční.

Přiznám se, že o světě dámského prádla moc nevím, ale myslím si, že u nás není mnoho žen, které by si prádlo samy šily. Nebo se pletu?

Je pravdou, že neznám nikoho, kdo by si šil spodní prádlo. Ale věřím, že když tolik lidí teď vytáhlo šicí stroje, budou otevřeni i možnosti spodní prádlo si ušít. Proto bych je chtěla podpořit a postupem času budu na svých webových stránkách uveřejňovat postupy, jak si ušít spodní prádlo jen z toho, co máme doma, protože to zvládne opravdu každý. 

Kolik jste měla v začátcích pokažených kusů, než jste našla ten správný materiál a postup?

Doma mám asi 12 kusů prádla, které jsem ušila, než jsem našla ideální střih, který mi opravdu seděl. Ráda šiju, ale nerada párám. Tudíž spotřeba materiálu postupně narůstala. Ale mojí motivací bylo, že už nebudu muset řešit výběr jiného prádla a jeho zkoušení v kabince.

 

 

Předpokládám, že jste začala prádlo testovat nejen na sobě, ale i na kamarádkách a známých. Jaké byly ohlasy?

Když jsem ušila první, pro mě 'ideální podprsenku', sbírala jsem kladné ohlasy a začala ji šít i pro kamarádky a ženy ze svého blízkého okolí, které měly zase jiné požadavky. Díky tomu vzniklo již pět střihů, které jsou zajímavé nejen vizuálně, ale každý střih je něčím výjimečný a může vyhovovat různým typům postavy. Poslední dva střihy jsem chtěla uveřejnit letos na jaře, ale aktuální situace není zrovna příznivá, proto je uveřejním nejspíš během léta.

Jak byste své prádlo charakterizovala?

Prádlo od Negliže hledá ideální poměr mezi nároky žen, jako je pohodlnost/komfort a ženskost/půvab. Některé ženy tyto nároky považují za protiklad, který nelze skloubit. Měla jsem stejný názor, než jsem vytvořila toto prádlo. Spodní prádlo je vhodné i na denní nošení, dokonce i na lehké sporty, jako je třeba jóga, pilates a podobně. Pořád je primárním prvkem spodního prádla krajka, která neumí absorbovat například pot. Prádlo ale díky svojí elasticitě udrží vše ‚na svém místě‘ i v krkolomných pózách, například při józe.

Pojďme k soutěži O nejlepší start-up TUL, v níž jste loni zvítězila. S jakými cíli jste se do soutěže přihlásila? To už jste, předpokládám, prádlo šila ... Nebo ne?

Ano, když jsem se přihlásila do start-upu, už jsem měla za sebou i první designový veletrh a také jsem spouštěla e-shop. Ale od spolužaček ve škole jsem slyšela jenom kladné ohlasy na semináře, které ke start-upu patřily. A sama jsem věděla, že umět ušít spodní prádlo nestačí. Na internetu jsem si četla o marketingových strategiích a různých dalších ekonomických záležitostech. Ale tvorba spodního prádla je tak specifická, že se nedaly marketingové strategie z internetu jednoduše přenést a aplikovat. Věděla jsem, že potřebuji konzultovat konkrétní případy, abych to mohla přenést do praxe.

V soutěži přidělení kouči pomáhají studentům tvořit business plán. Byl ten váš přínosem?

Za svého kouče jsem byla nesmírně vděčná, protože mě naučil spoustu důležitých věcí, které se nikde nedočtete. Nápad je dobrý základ, ale zdaleka neznamená vše. Ve své podstatě jsem do tohoto podnikání ‚spadla‘ ani nevím jak. Ale věděla jsem, že je to příležitost, které chci využít. Díky konzultacím s koučem jsem si definovala, co chci dělat, kam mířím a teď si za tím jenom jít.

A pomohla vám pak i vyhraná částka v podnikání? Sto tisíc korun jste si loni rozdělila s Josefem Čížkem, autorem projektu pro chytré domácnosti 'Flexi House'.

Finanční odměna byla příjemným bonusem a důležitým kapitálem pro nakoupení dalších materiálů, abych mohla své produkty dále rozšiřovat. Ale jako největší přínos start-upu vidím možnost konzultovat své nápady se zkušenějšími kouči, kteří vám rádi poradí.  

 

 

Jak dlouho už funguje firma Negliže? A dokáže vás uživit?

Negliže vzniklo oficiálně začátkem prosince 2018. Aktuálně to funguje jako dobrý přivýdělek, ale doufám, že časem to bude stálý příjem.

Máte e-shop, a jak jsem zjistil, prodáváte i přes Atelier.cz. Přicházejí už objednávky i ze zahraničí?

Zkouším prodávat také přes další portály jako je Atelier.cz nebo Glami, avšak tady je administrativa s tím spojená tak náročná, že si nejsem jistá, zda se bude jednat o dlouhodobou spolupráci. Objednávky ze zahraničí na webu ani nenabízím. Samozřejmě, pokud by někdo měl zájem, ráda se s ním domluvím. Ale individuálně.

Pro jaký typ postav je vaše prádlo vhodné? Nebo sedí úplně každé ženě?

Každý střih je jedinečný a řeší různé problémy, různým typům postavy. Například typ X je tvořen pro ženy, které mají širší hrudník a menší prsa. Pruženka, která se nachází po obvodu hrudníku, pouze jemně obepíná hrudník a ženě tak dodá vysoký komfort. Zatímco typ Y řeší opačný problém. Široká saténová pruženka obepne hrudník a vytvoří pevnou podporu i větším prsům. Tvar ramínek do písmene Y částečně přenese a rozloží váhu prsou do zdaní části podprsenky. Průměrné postavě sednou všechny typy podprsenky, ale ve chvíli, kdy postava maličko vybočuje, může správná volba střihu zajistit lepší komfort.

Nabízíte i zakázkovou výrobu na míru?

Aktuálně vylepšuji formulář, který jsem již na webu měla umístěný. Stačilo vyplnit své rozměry a pro kontrolu i konfekční velikost, kterou žena nosí. Po konzultaci mohu pomoci vybrat případný střih a do 10 dnů spodní prádlo vyhotovím. Tato funkce bude zase spuštěna začátkem června.

Jak často přicházíte s novinkami? A jaké modely byste chtěla nabízet v budoucnu a zatím je nosíte v hlavě?

Jak jsem zmínila, aktuálně mám ‚pod pokličkou‘ dva další střihy podprsenek, které bych chtěla zveřejnit během léta. V hlavě mám ještě další tři designové sety, stylu Black angel. Ale tyto sety jsou kreativně tvořeny spíše na festivalový outfit. A s ohledem na to, že festivaly se letos konat nebudou, tyto projekty nechám až na příští rok.

Kdo pro vás šije? A stačíte uspokojovat poptávku?

Protože odbyt není enormní, veškeré objednávky zpracovávám sama. V případě nárůstu mám připravený záložní plán formou brigády pro studentky z textilní fakulty.

Nosíte už jen prádlo ze své dílny?

Už kombinuji pouze své prádlo a při větší zátěži, například při běhu, sportovní.

Když vymýšlíte nějaký model, dáte na radu přítele, nebo spíš rady kamarádek, potažmo zákaznic?

Přítele se samozřejmě ptám, pokaždé když něco vymýšlím. Ale zpravidla dostanu odpověď formou ANO/NE. Ale zato upřímnou. Proto také konzultuji prádlo s kamarádkami/zákaznicemi. Dají mi většinou podrobnější zpětnou vazbu, které si vážím. Nikdo není dokonalý, proto, když posílám prádlo, nabízím také možnost úpravy, kdyby něco nevyhovovalo. Každá postava se liší v něčem jiném, a proto věřím, že k prodeji spodního prádla by měl patřit zákaznický servis.

Kolekce pro muže nebude?

 Zatím jsem o tom ani neuvažovala. Prádlo jsem vyvíjela na základě vlastních zkušeností. Nemyslím, že by při tvorbě pánského prádla na trhu něco chybělo. Ale kdo ví. Rozhodně se novým příležitostem nebráním. Pokud by pro mě měli pánové nějaký tip…

Adam Pluhař

Foto: Archiv Daniely Kytlicové a Negliže

 

Daniela Kytlicová (25 let)

Studentka navazujícího studia environmentálního designu na Fakultě umění a architektury TUL. Při studiu designu také paralelně studovala učitelství odborných předmětů na naší pedagogické fakultě.  Aktuálně se živí grafickým designem. Se svým projektem Negliže loni zvítězila v univerzitní soutěži O nejlepší start-up TUL. Zabodovala v kategorii „Technologický start-up nebo spin-off“.

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 384