Polovodiče jako nový směr česko-německé spolupráce

20241220_092825.jpg
Schůzka nad plánovaným česko-německým studijním programem. Zdroj: Liberecký kraj

Technická univerzita v Liberci, německá Vysoká škola Žitava/Zhořelec, představitelé měst Liberec a Žitava a zástupci českého i německého Euroregionu Nisa–Neisse–Nysa se shodli na rozvoji nové možnosti spolupráce. Ta by spočívala v podpoře jednotného vzdělávacího programu oboru mechatroniky na obou vysokých školách s možností studia v národním jazyce.

Historicky prvního jednání o možnosti propojení česko-německého univerzitního studia v jednom programu, ovšem s možností výuky v mateřském jazyce byl 20. prosince 2024 v Görlitz přítomen: Martin Půta, hejtman Libereckého kraje a předseda české části Euroregionu, Stephan Meyer, zemský rada okresu Görlitz a předseda německé části Euroregionu, Jaroslav Zámečník, primátor statutárního města Liberec, Thomas Zenker, primátor Žitavy, Gloria Heymann, zástupkyně ekonomického odboru města Žitava, Miroslav Brzezina, rektor Technické univerzity v Liberci a prezident Akademického koordinačního střediska v Euroregionu Nisa, Josef Černohorský, děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL, Alexander Kratzsch, rektor Vysoké školy Žitava/Zhořelec, Sophia Keil, prorektorka Vysoké školy Žitava/Zhořelec, a Ondřej Havlíček za Euroregion Nisa. 

„Cílem jednání bylo uvažovat o nové možnosti spolupráce na univerzitní úrovni výhodné pro obě strany, a to se, myslím, povedlo. Konkrétně se to týkalo společného česko-německého oboru mechatronika, výroba polovodičů, která se bude opírat o zkušenosti a odbornosti, jež právě obě vysoké školy už mají. Záměr získal podporu od všech zúčastněných,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Vysoká škola Žitava/Zhořelec se moc těší na spolupráci s našimi českými protějšky,“ zdůraznil Alexander Kratzsch, rektor Vysoké školy Žitava/Zhořelec. „Chtěli bychom naše zkušenosti z oblasti technologie polovodičů aplikovat ve společných výukových a výzkumných programech.“    

„S žitavskou fakultou elektrotechniky a informatiky již máme společný magisterský studijní program Mechatronics, který je ovšem v anglickém jazyce. Jeho absolventi obdrží vedle toho českého rovněž diplom uznávaný německou stranou. Ta nyní přišla s návrhem na studijní program vyučovaný vždy v daném mateřském jazyce. Stejné odborné předměty by studenti získávali na obou univerzitách už i v bakalářském programu, v Žitavě by k tomu probíhala intenzivní výuka českého jazyka a v Liberci naopak s intenzivní výukou jazyka německého,“ vysvětlil záměr rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. „Tato myšlenka identických programů v němčině a češtině ještě ale potřebuje řádnou přípravu. Stojíme na samém začátku.“

„Je to unikátní příležitost pro budoucí absolventy. Primárně už nyní připravujeme lidi pro chytrou výrobu a procesní automatizaci, ale s větší připraveností na specifické odvětví v oblasti polovodičové výroby. Vzhledem k aktivitám EU v oblasti Chips Act a investici ESMC v Drážďanech je to jedinečná příležitost pro zapojení ČR a TUL do těchto aktivit,“ řekl děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Josef Černohorský.

Technická univerzita v Liberci také dlouhodobě spolupracuje s taiwanskými univerzitami. Tato země vývojem a výrobou patří k technologicky nejvyspělejším a rovněž k nejvýznamnějším výrobcům polovodičů na světě. Výměna zkušeností univerzit se konala téměř napříč všemi fakultami – v minulosti to byl výzkum zaměřený na termoakustický motor v rámci fakulty strojní či komplexní systém podpory zdraví v kooperaci s NCKU, na kterém spolupracovala zejména fakulta mechatroniky. Univerzity mají také uzavřeno dvoustranné memorandum o spolupráci.

Konkrétní krok má za úkol nyní připravit Euroregion Nisa, který by měl zajistit setkání zástupců firem, investorů, zahraničních obchodních kanceláří a univerzit a na jaře tohoto roku jim představit možnosti obou vysokých škol na poli mikrotechnologie výroby a studia polovodičů.

-red-
převzato se souhlasem z TZ Libereckého kraje

 

Další články v rubrice

Docent Jaroslav Vild. Foto: archiv FP TUL

Zemřel Jaroslav Vild, spoluzakladatel Pedagogické fakulty TUL

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že nás navždy opustil docent Jaroslav Vild – výrazná osobnost liberecké akademické obce, matematik, pedagog a neúnavný propagátor bridže. Stál u zrodu Pedagogické fakulty TUL zprvu jako proděkan, později...

15. 4. 2025 | Lidé | 537
Duhový most v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále. Foto: archiv Aurea Rosa

Duhový most dal naději a propojil smysly i dvě fakulty

Světelná instalace, zpěv, mluvené slovo, tanec a prostor kostela sv. Josefa na Hrubé Skále spojily dvě fakulty a daly vzniknout jedinečnému zážitku. Tím byl Duhový most – experiment, jenž zkombinoval světelnou symboliku s písněmi, které odkazovaly...

14. 4. 2025 | Kultura | 359
IMG_5340-2.jpg

Prožít semestr v Kanadě? Na nejlepší polytechnice

Semestr studia na prestižní univerzitě v Kanadě, jež se nově pyšní titulem nejlepší vysoká škola v provincii Ontario, je skvělý zářez do životopisu. A nyní jej mohou mít studující Fakulty strojní TUL. Pokud se přihlásí do nově vypsaného výběrového...

9. 4. 2025 | Univerzita | 333

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 589
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 336