Výzkum Laboratoře aplikované mechaniky

Pro výzkum materiálů při vysokých rychlostech a při různých teplotách bude mít Technická univerzita v Liberci k dispozici v přízemí budovy „L“ špičkově vybavenou Laboratoř aplikované mechaniky. „Začínáme nakupovat přístroje,“ konstatoval vedoucí oddělení Ladislav Ševčík.

Z prostředků VaVpI už laboratoř koupila za 2,4 mil. Kč hydromotor pro rychlé děje, na kterém mohou vědci provádět mechanické zkoušky dílů a sestav při rychlosti až 15 metrů za sekundu, silou 10kN po dráze 170 mm. Hydromotor slouží jako zdroj energie pro zkoušky systémů na ochranu posádky vozidel a chodců „Rychlost řízeného výstřelu odpovídá zhruba čelnímu nárazu automobilu při rychlosti 54km/hodinu,“ uvedl profesor Ševčík.

Výsledky zkoušek jsou ale podle Ševčíka důležité nejen pro výrobu automobilových dílů, ale i ostatních strojních zařízení, kde jsou materiály vystaveny vysokorychlostnímu namáhání „Zkoušky provádíme také v rámci projektu VaVpI. V případě pasivní ochrany chodců to v praxi vypadá tak, že na válec připevníme normalizovaný impaktor nahrazující například hlavu a necháme ho narazit na automobil. Potom vypočítáváme HIC faktor, z kterého se dá usuzovat šance na přežití. Hledáme materiály, které jsou schopné pohlcovat energii, a tím zabránit zranění,“ přiblížil výzkum profesor Ševčík s tím, že na základě výpočtů už automobilky navrhují konkrétní bezpečnostní opatření. Montují například speciální voštinové konstrukce pod blatníky nebo pod kapotu automobilů. Vytvářejí různé deformační zóny.

Stávající výzkum materiálů podle Ševčíka se ještě prohloubí a zintenzivní po instalaci dalších technologií. Už je podepsaná smlouva na dodávku klimatizační jednotky, která umožní výzkum materiálů při teplotách od minus 70 do plus 130 stupňů Celsia a při vlhkosti od 10 do 90 procent.

V dohledné době přijde do laboratoře také zařízení, kterému se říká „Hexapod“, sestava hydraulických válců umožňující generovat obecný pohyb zatěžující síly, které se specielními rámy umožní víceosé mechanické zatěžování dílů a sestav nebo také na něm lze testovat materiály a konstrukce sedaček, které minimalizují přenos vibrací z podvozku auta na člověka,“ přiblížil význam výzkumu profesor Ševčík.

J. Kočárková

Další články v rubrice

IMG_4826 - kopie_ptt.jpg

Jistota. Právě té si nejvíce cení mladý docent z Charkova

Sergey Petrushenko (34) pracuje na CXI v oblasti tenkých vrstev, a to díky grantu Evropské komise MSCA4Ukraine, který má podpořit ukrajinské vědkyně a vědce v čase války. Pro následující dva roky má díky grantu vystaráno o svou práci i své...

25. 8. 2023 | Lidé | 306

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce