Výzkum tenkých vrstev na CxI se prohloubí

Výzkum tenkých vrstev a jejich aplikací se na Technické univerzitě v Liberci výrazně rozšíří díky nové komorové plasmové peci, kterou univerzita koupila za zhruba 3 miliony korun v rámci projektu Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Připojením ke stávající plasmové peci získá laboratoř hodnocení tenkých vrstev modernizovanou soustavu dvou pecí, která umožní vytvářet systém tenkých uhlíkových vrstev s mezivrstvou. Tím se výrazně zlepší vlastnosti povlakovaných materiálů.

Stávající zařízení na základě metody RF PACVD (Radio Frequency Plasma Assisted Chemical Vapour Deposition) umožňuje vytváření tenké uhlíkové vrstvy procesem krystalizace z plynné fáze za pomocí chemické reakce (rozkladu plynu) ve vysokofrekvenčním elektrickém poli.,“Parametry RF výboje jsou závislé na pracovním tlaku, záporném napětí a na druhu plynu. V závislosti na druhu použitého plynu vakuový reaktor s RF výbojem umožňuje vytváření různých typů vrstev. Rozklad metanu na uhlík a vodík umožňuje pomocí této metody vytváření uhlíkových vrstev,“ uvedl Mateusz Fijalkowski z Laboratoře hodnocení tenkých vrstev CxI

Tenké uhlíkové vrstvy jsou ale příliš slabé a mají velké pnutí, což omezuje jejich aplikace především kvůli nízké přilnavosti.. Cílem výzkum na CxI je snížit pnutí uhlíkových vrstev. „Známe materiály, které jako mezivrstvy regulují pnutí. Je to například titan, hliník nebo chrom. Naše stávají pec ale neumožňuje rozprašování těchto pevných látek,“ řekl l Zbigniew Rożek z CxI.

V modernizovaném zařízení se připojením magnetronů získává metoda RF-PACVD/MS (Radio Frequency Plasma Assisted Chemical Vapour Deposition/Magnetron Sputtering).  Díky ní lze rozprašováním vytvořit  multivrstvy  a gradientní vrstvy bez nutnosti přerušení procesu a otevírání reakční komory.

Kromě mezivrstev snižujících pnutí uhlíkových vrstev jsou ale podle Rozska i jiné materiály. Například stříbro s jeho antibakteriálními vlastnostmi slibuje po zakomponování do uhlíkové vrstvy dosud neobjevené aplikace.

Poznámka: O tenké vrstvě můžeme mluvit, pokud se jedná o materiál o tloušťce od několika desítek nanometrů až po několik mikrometrů, který je vytvořený na základním materiálu tj. substrátu. Tenké vrstvy se již řadu let používají k povrchovým úpravám různých substrátů.

J. Kočárková
 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 722
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 403