Amerika in vivo II: Postřehy ke studiu na americké univerzitě

Student Mick mě zaučoval na místním elektronovém mikroskopu.jpg
Student Mick mě zaučoval s místním elektronovým mikroskopem

"Po svém téměř dvouměsíčním působení na Michigan Technological University (MTU) jsem se rozhodla přiblížit vám odlišnosti mezi českými a americkými univerzitami," píše Jana Horáková, stipendistka Fulbrightova programu, na úvod pokračování svých postřehů z amerických univerzit.

Největší rozdíl je určitě v tom, že studium je zde zpoplatněné. Platí se (a ne zrovna málo) za každý absolvovaný předmět podle kreditů, které za jeho absolvování získáte. Studenti si proto obvykle na studium berou půjčky. Na druhou stranu je rozdíl také v tom, že zde není problém sehnat si práci na některém oddělení. Bežně jsou inzerovány pracovní pozice, které studentům pomáhají vyžít. Navíc jsou zaměstnáni na univerzitě a získávají tak cenné zkušenosti.

Doktorandi věnují veškerý svůj čas výzkumu. Vědí, že když se chtějí prosadit mezi špičkami, musí pracovat.

Také přístup studentů k výuce je diametrálně odlišný. Řekla bych, že studia si více váží a přistupují k němu zodpovědněji, než je tomu zvykem v České republice. Výuka probíhá většinou formou hodinových přednášek, během nichž se studenti aktivně zapojují do výkladu. Přednášející klade otázky, které studenti zodpovídají, případně o nich mezi sebou debatují. Fakta pro debatu si studenti předem načtou z knih a během výuky si věci dále ujasňují. Od studentů se vyžaduje průběžná příprava. Několikrát během semestru je čeká zkouška, obvykle písemná, z probrané oblasti. Na konci semestru pak musí projít závěrečnou zkouškou.

Co se týká PhD studentů, veškerý svůj čas věnují výzkumu. Každý pracuje na svém projektu, který se snaží naplnit. Studenti ve škole tráví hodně času, nejenže zde zůstávají dlouho do večera, ale chodí do školy obvykle i v sobotu. MTU je poměrně malá univerzita, což je PhD studentům neustále připomínáno. Vědí, že pokud se chtějí v budoucnu prosadit mezi ostatními špičkami ze světově uznávaných univerzit, musí pracovat o to více. Většina lidi po ukončení PhD studia na MTU chce žádat o místo postdoka na prestižnější univerzitě (například můj čínský kolega chce do San Francisca, mimo jiné proto, že je tam tepleji).

Ještě připojuji zmínku o počasí, to je kapitola sama pro sebe. Před příjezdem jsem si přečetla, že jsou zde dvě období: "winter is here" a "winter is coming". Do poloviny října bylo nádherné slunečné počasí a relativně teplo. 21. října napadl první sníh. Žádné období winter is coming jsem nepocítila, zima je nenávratně tady.

Jana Horáková

Možná Vás bude zajímat

Americký přístup k vědě láká naši doktorandku

Amerika in vivo: První dojmy z USA

Amerika in vivo III: Halloween a Den krocanů

Amerika in vivo IV: Vědci aktivní i mimo laboratoř

Amerika in vivo V. Klady i zápory doktorského studia

Jana Horáková

(*1987, Česká Lípa)

Vychodila českolipské gymnázium, je bioložka – absolvovala farmaceutickou fakultu UK Hradec Králové, dva roky působí na FT TUL jako výzkumnice a doktorandka na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů. Letos v srpnu odletěla na desetiměsíční stáž Fulbrightova stipendia do USA.