Ekologické aplikace pro geopolymerní kompozity

Perspektivní aplikace geopolymerních kompozitů je jednou z oblastí, na kterou se soustředí vědci v Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI)v programu materiálový výzkum. Výzkum probíhal v rámci projektu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR ve spolupráci s Ústavem anorganické chemie v Ústí nad Labem.

„V první fázi výzkumu jsme stanovili metodiku přípravy z geopolymeru, který  na trhu sice je, ale praktické využití je zatím sporné. Nám se podařilo podle vlastního metodického postupu vyrobit z geopolymeru kompozitní materiály, u nichž už dobře známe vlastnosti a jsme schopni navrhnout konkrétní aplikace. Na základě výsledku dosavadního výzkumu jsme přesvědčeni, že geopolymerní kompozity se dobře hodí například na opravy komunikací. Některé komunikace jsme je již zkušebně opravili – například příjezdovou komunikaci ke skládce v Chotyni. Po zimě vypadá vrstva dobře, ale  podrobné vyhodnocení provedeme asi za rok,“ řekl vedoucí výzkumného programu materiálový výzkum CxI Petr Louda.

Geopolymer je výraz pro všechny anorganické polymerní materiály, které jsou připravovány z hlinitokřemičitanových materiálů  - jejich geopolymerací v zásaditém prostředí za normální teploty a tlaku. Název geopolymer byl poprvé použit na tento druh materiálu francouzským profesorem Josephem Davidovitsem v roce 1970. Je považován za perspektivní stavební materiál, a to především proto, že umožňuje ekologické využití některých odpadových surovin, se kterými si lidé zatím nevědí rady. Je to například popílek z elektráren nebo prachový kal vznikající při opracování kamene. Zatím se však výzkum provádí nejvíce v laboratořích.

„Jsme na nejlepší cestě přejít z laboratoří do praxe. Geopolymer je vlastně třetihorní hornina a jedno z největších nalezišť je ve středních Čechách. Vyrábí ho České lupkové závody Nové Strašecí, ale zatím se příliš na výrobu kompozitních materiálů nevyužívá. My jsme přišli na to, že když  se hornina rozemele, spojí kapalným aktivátorem a přidá se odpadová surovina, dostaneme ekologický kompozitní materiál s výbornými vlastnostmi. Výhodou je, že se vytvrzuje, vydrží až tisíc stupňů Celsia, aniž by došlo k degradaci a navíc je poměrně levný. Určitě má perspektivu ve stavebnictví, kde může zvýšit trvanlivost současných materiálů a protože se dá dobře barvit, najde určitě uplatnění i v zahradní architektuře. Připravujeme také nový projekt na využití těchto materiálů při opravě historických památek,“ říká Zbygnew Rozsek z laboratoře hodnocení nanovrstev CxI.

Na ekologické zhodnocení odpadových surovin má CxI již několik užitných vzorů, které nabídne průmyslové sféře. Zájem o nové materiály již projevila řada firem.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 532