Ředitel izraelského centra pro nanomateriály přijel na exkurzi

Exkurze v našich laboratořích. U nanospideru.jpg
Yuval Golan u nanospideru na CxI

Nanomateriály, filtrace, drug delivery systémy a další výzkumná témata by mohla propojit izraleský Ilse Katz Institute for Nanoscale Science and Technology s naším Centrem pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI).

Včera naši univerzitu navštívil Yuval Golan ředitel Ilse Katz institutu při univerzitě Ben-Gurion v Negevu, který patří k nejlépe vybaveným výzkumným centrům v Izraeli. Jeho vědci pracují na čtyřech hlavních oblastech: nanomateriály, materiály s potenciálem využitelným v energetice – zde především fotovoltaika, zpracování biomasy, získávání energie z odpadu atd., nanofotonika a voda a její filtrace. Mnohá z těchto témat řeší také naše vědecké týmy. Yuval Golan proto přijel s výzvou ke spolupráci.

„Kromě těchto stálých témat jsme také řešiteli velkých projektů. Jeden, který nedávno skončil, se zaměřoval na drug delivery systémy, druhý, který stále běží, to je velký výzkum v oblasti nočního vidění. Je to výzkum, který najde uplatnění především v oblasti obrany a je bohatě dotovaný státem,“ uvedl profesor Golan při včerejší návštěvě, jejímž úvodem byla schůzka s rektorem Zdeňkem Kůsem.

„Nechceme produkovat výzkum do šuplíku, snažíme se, aby to, co tady děláme, mělo využití v praxi. V těch nejlepších letech dosahuje náš obrat z transferu technologií jednoho milionu dolarů. To je velmi dobrý výsledek, když uvážíme, že tradice transferu technologií nemá v této zemi dlouhou tradici,“ řekl při setkání s Yuvalem Golanem rektor Zdeněk Kůs.

Profesor Kůs dále hovořil o internacionálním prostředí Technické univerzity v Liberci, upozornil na fakt, že v některých Ph.D. oborech máme až 50 % zahraničních studentů. Zmínil také důležitý aspekt interdisciplinarity.

„Předností naší univerzity jsou interdisciplinární výzkumné týmy. V našich laboratořích najdete vedle sebe strojaře, chemika, biologa i specialistu na nanomateriály,“ dodal rektor.

Yuval Golan se poté vydal v doprovodu ředitele CxI Petra Tůmy a Miroslava Černíka, ředitele pro výzkum CxI, do laboratoří našeho výzkumného centra.

„Máme mnoho oblastí společného vědeckého zájmu. Je to filtrace a čištění vod, distribuce léků za pomoci nanočástic, fotovolatika, oblast energií i 3D tisk,“ říká Miroslav Černík a jmenuje dále izraelské univerzity i podniky, s nimiž jsme již navázali spolupráci. „Z poslední doby je to například spolupráce izraelské firmy Kanfit a českého podniku Lenam, do které se na české straně zapojila také naše univerzita. V rámci výzvy projektu Gesher-Most jsme řešili využití kompozitních materiálů pro lehčení konstrukcí v leteckém průmyslu.

K nově navázané spolupráci liberecké univerzity s Izraelem připomeňme, že rektor Zdeněk Kůs v zimě tohoto roku vedl transferovou misi českých univerzit do Izraele a o měsíc později podepsal memoranda o spolupráci s prezidenty dvou prestižních izraelských škol, vedle Ben-Gurion University, z níž přijel i profesor Golan, to byla také Afeka Academic College of Engineering.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

v - kopie.jpg

Kniha Nanovlákna získala Cenu Josefa Hlávky

»Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,« řekl o publikaci, která je v českém kontextu ojedinělá, člen hodnotícího výboru profesor Karel Rohlena. Cenu si včera na zámku v Lužanech převzal profesor David Lukáš s...

18. 6. 2024 | Události | 485

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce